ÚKLID A ČISTOTA VE ŠKOLÁCH

Úklidu ve školách a mateřských školkách by měla být věnována vysoká pozornost. Právě zdraví těch nejmenších, kteří pravidelnou hygienu rukou často opomíjejí, je vytaveno různým rizikům z nečistoty. Snad jen v nemocnicích a zdravotnických zařízení je třeba dbát o hygienu vnitřních prostor daleko více. Ovšem odborníci tvrdí, že úplná sterilita prostředí má z dlouhodobějšího hlediska na lidskou imunitu také nepříliš příznivý vliv.

Základní opatření před úklidem samotným

Ve školách a školkách, kde se pohybuje velké množství žáků a studentů dochází k roznášení mnoha nečistot zvenčí již při vstupu do objektu samotného. Proto by mělo být v každém takovémto zařízení již při vstupu dbáno na různá opatření, která co nejvíce zamezí zanášení a šíření nečistot. Mezi takováto opatření, která usnadňují následný úklid a pomáhají udržovat čistotu, patří různé železné čističe a rošty na oklepávání obuvi, čisticí rohože a samozřejmě uzamykatelné šatny, kde se žáci a studenti převlékají z venkovních oděvů a obuvi. Je rozhodně dobré dbát na to, aby se žáci striktně převlékali do přezůvek, které slouží pouze pro pohyb ve škole.

Specifika úklidových služeb ve školách

Ve veřejných zařízeních s tak vysokým provozem je velmi důležitý pravidelný úklid. Tyto úklidové služby jsou ve školách v dnešní době stále zajišťovány interním zaměstnancem (uklízečkou), který systematicky a s pravidelností uklízí všechny části a zákoutí budovy. Nejnáročnějšími místy na frekvenci a intenzitu úklidu jsou školní kuchyně a toalety. Na kvalitu a finanční náročnost výsledného úklidu mají značný vliv vhodně zvolené čisticí prostředky a pomůcky pro úklid. Tyto prostředky a pomůcky v posledním desetiletí zaznamenaly poměrně velký progres. Obyčejný kýbl a koště nahradily profesionální úklidové vozíky a mopy, nebo jiné specializované úklidové stroje s různými funkcemi na různé povrchy. Taktéž dnes máme specializované prostředky na čištění a ošetřování mnoha druhů povrchů. Je také k dispozici velké množství prostředků, které prodlužují životnost podlahových krytin.

Budoucnost profesionálních úklidových firem ve školství

Z finančních důvodů si ale stále většina státních škol zajišťuje úklidové služby z interních zdrojů. Od profesionálních úklidových firem outsourcují pouze speciální a rizikové druhy služeb jako např. mytí a úklid těžce dostupných ploch, speciální impregnace a ošetřování podlah, atd. Výhodou na straně úklidových firem je vybavení ulehčující úklidové práce, jako jsou třeba profesionální čistící stroje na různé povrchy. Do budoucna ale tkví stále větší potenciál úklidových firem ve školském sektoru právě v již zmíněné profesionalitě, ve využívání úklidových strojů a v profesionálních čisticích prostředcích s vysokou účinností, jelikož výsledný efekt je úspora nákladů komplexního úklidu ve školách.