Čištění trouby se ve většině domácností děje jen zřídka a když už je to nutné, mnozí z nás netuší, jak na to. Pojďme se postupně podívat na jednotlivé specifické potíže, které se při téhle činnosti mohou objevit.
Nevím, co mohu namočit a co nikoliv
Zpravidla je potřeba vyčistit veškerý vnitřní prostor, a to dno a strop trouby i obě stěny. Samozřejmě nesmíme zapomenou i na dvířka z obou stran. Jediná místa, které se rozhodně čistit nesnažte, jsou jednotlivá topná tělíska, která je snadné nešetrným zacházením trvale a nezvratně poničit. Čistit je potřeba taky všechny pekáče, rošty a plechy. Tyto části ale čistíme zásadně mimo prostor trouby.
Jaký čistící prostředek mohu použít?
Když už víme, co můžeme čistit, začneme se ptát, jak to tedy máme udělat. Obrovským pomocníkem při jakémkoliv úklidu kuchyňských spotřebičů bývá ocet. Pomáhá při odstranění vodního kamene, ale na odvápnění kávovaru ho raději nepoužívejte. Pokud je trouba zanesená příliš, můžete sáhnout také po jedlé sodě. Smíchejte ji s vodou 4:1 (soda:voda), vzniklou pastu naneste na všechny špinavé plochy a nechte působit klidně několik hodin. Můžete směle kombinovat i s octem.
Čistit troubu vychladlou nebo naopak?
Nečistoty vždycky pustí lépe, když jsou rozpuštěné teplem. Do úklidu se proto pusťte ideálně po pečení anebo troubu cíleně rozehřejte, a to uvnitř s plechem naplněným vodou se zmíněným octem. Nečistoty půjdou dolů hned mnohem rychleji a lépe, i když nebudete tolik drhnout.
Jak vyčistit troubu opravdu zanedbanou?
Trouba nečištěná několik měsíců bude pěkný uklízecí oříšek a pravděpodobně si už s octem a jedlou sodou nevystačíte. Drogerie jsou naštěstí plné účinných chemických prostředků, které pomůžou i na roky starou a zapečenou špínu. V případě chemického čištění dbejte na důsledné omytí jednotlivých ploch, aby se chemické látky při příštím pečení nedostaly i do vašeho pokrmu. Zkuste si dát závazek, že budete troubu méně zanedbávat, čistit pravidelně a ideálně každou nečistotu utřete hned v moment jejího vzniku. Zbytečná chemie navíc pak nebude potřeba.
Co všechno budu při mytí trouby potřebovat?
Nebude toho moc! Stačí zmíněný ocet a jedlá soda, teplá voda a případně nějaký speciální chemický čistič. Vždy si taky připravte kvalitní gumové rukavice, abyste ochránili svou pokožku. Dobrý nápad je využít nějakou přenosnou svítilnu či čelovku a do trouby si při čištění posvítit. Nejlépe jde špína dolů houbičkou určenou právě na úklid pevně přilnutých nečistot, také jsou vhodné různé drátěnky a kartáčky. Pozor jen, abyste si povrchy příliš nepoškrábali.