Roztoči jsou nevítanými hosty v každé domácnosti. Sice nejsou vidět, ale jejich přítomností si můžeme být jistí. I v úplně nové matraci se totiž dokážou zabydlet během čtyř měsíců. Právě v posteli se obvykle nachází největší množství těchto škůdců, živí se totiž organickými zbytky, jako jsou šupinky lidské kůže, nehty a vlasy. Zároveň mají rádi tmu, teplo a vlhko. Daří se jim proto také v kuchyni a v místnostech s koberci. V tomto článku vám poradíme, jak se těchto nepříjemných návštěvníků zbavit.
Proč jsou roztoči tak nebezpeční?
Natrávené částečky potravy a částečky výkalů, které produkují, patří mezi nejvýznamnější zdroje alergenů. Způsobují alergické astma, rýmu, záněty spojivek a kůže. Alergie na roztoče se projevuje především otoky očí, bolestí hlavy, vyrážkami, slzením, dušností, ekzémy či zduřením nosních sliznic. Jak těmto nepříjemnostem předejít? Odpověď je jednoduchá – zbavit se roztočů.
Obyčejné vysávání není řešení
Samotný boj s roztoči ale už tak jednoduchý není. Časté vysávání klasickým vysavačem není řešením, naopak může uškodit. Jednak klasickým vysavačem neodstraníte všechny roztoče, ale také rozvíříte prach po celém bytě, protože určitá část vysátého prachu se přes sáček a filtry vrátí zpátky do vzduchu.
Jak se tedy roztočů zbavit?
Především se dobře starejte o postele a lůžkoviny. Po probuzení nechte postel odestlanou, aby se mohla provětrat, a matraci často větrejte a otáčejte. Lůžkoviny perte jednou týdně v horké vodě a občas je vyperte v pracím prášku s dezinfekcí, a to alespoň na 60 °C. Vyzkoušet můžete také speciální povlaky, které díky svému složení nepropouští roztoče.
Vybírejte koberce s krátkým chlupem
Co se týče koberců, hned při jejich výběru je lepší zvolit ty s krátkým chlupem. Na ně používejte vysavače se speciálním filtrem a pomoci může také čištění párou, které má na roztoče velký efekt. Pokud je to ale možné, koberce si nepořizujte – především ne do ložnice.
Roztoči se navíc rádi zabydlují také v sedacích soupravách, ze kterých je ovšem běžným čištěním neodstraníte. Pořiďte si proto speciální sprej proti roztočům, nebo si objednejte firmu, která se na úklid specializuje. Doporučujeme například tuto specializovanou firmu na čištění koberů a čalounění.
Stačí pár kapek eukalyptového oleje
Nezapomínejte často stírat prach, a to vždy pomocí vlhkého hadru, nejlépe s pár kapkami eukalyptového oleje, který roztoči nesnáší. Věci, v nichž se drží prach, uschovejte do skříní nebo do uzavíratelných pytlů na oblečení.
V boji s roztoči můžete využít i toho, že mají rádi teplo a tmu. V tom vám mohou pomoci i sluneční paprsky, nezapomeňte proto každé ráno vytáhnout žaluzie. Zároveň ale svůj domov nepřetápějte, optimální teplota je kolem 22 °C a vlhkost maximálně 50 procent. Větrejte krátce, ale intenzivně.