Koupili jste starší dům? Musíte interiér dokonale vyčistit! Jak?

Koupě staršího domu je vždy trochu problematická. I když byl dům udržovaný, rozhodně není čistý. Každá nový majitel staršího domu by tedy měl provést opravdu řádný generální úklid. Jedině tak je možné zajistit, že nové bydlení bude čisté a tak vhodné pro žití. Poradíme vám, jak provést úklid domu maximálně efektivně a přitom se ani moc nenadřít!

Proč provádět generální úklid domu?

Starší domy (i když to na první pohled nemusí tak vypadat) jsou plné špíny v podobě prachu a jiných usazenin. V tmavých místech a také ve starém nábytku či kobercích se to jisto jistě hemží roztoči. Výjimkou nebudou ani plísně či houby. Těm se ve starších domech daří obzvláště dobře. Pokud v domě nikdo delší dobu nebydlel, potom jistě nebudou čistá ani okna. Zvláštní pozornost je nutné věnovat koupelně a toaletě. Jen tak bude vaše bydlení opravdu čisté. Právě zde musí být maximální čistota zajištěna za každých podmínek. Zejména na toaletě se mohou usazovat bakterie, které mohou být příčinou celé řady vážných onemocnění jako je úplavice či žloutenka.

Úklid domu musí být systematický

Ze všeho nejdříve odstraňte z domu všechny věci, které chcete vyhodit. Úklid domu má svá pravidla, která byste měli dodržet, jinak vznikne zmatek a úklid nebude k ničemu.

3 základní pravidla generálního úklidu

1. Začněte rizikovými místnostmi – tedy kuchyní, koupelnou a toaletou. Jejich znečištění může být největší a vyžaduje hodně času. Nejdříve umyjte celou místnost „na hrubo“, tím se zbavíte největších nečistot. K tomuto čistění použijte dezinfekční prostředky.

2. Při úklidu domu postupujte „od vrchu dolů“. Znamená to začít v patře a také vždy v nejvyšším bodě místnosti. Začněte od stropu dolů.

3. Okna si pokud možno nechte až na konec.

Jaké použít přípravky a techniky?

Každý povrch si zaslouží trochu jinou péči. Při úklidu domu máte proto dvě možnosti. Nakoupit si sadu speciálních čisticích přípravků, houbiček a hadrů. Tato varianta se vám může pěkně prodražit. Navíc nikde nemáte jistotu, že přípravky skutečně zaberou. Připravit se také musíte na větší fyzickou zátěž a velkou ztrátu času.

Moderní čistění je zárukou vysoké hygieny

Lepší variantou je, použít k úklidu domu moderní technologie. Vysoké efektivity dosáhnete s parním čističem. Čištění párou je vhodné pro většinu povrchů. Pára se dostane i do těžko přístupných míst. S parním čističem je možné vyčistit i koupelny a toalety. Pára nejenže vyžene špínu, ale současně zahubí i bakterie, roztoče a plísně. Jedná se o vysoce hygienický způsob čistění (ne nadarmo se tímto způsobem čistí i nemocnice, kde je důraz na čistotu asi největší). Parní čistič se dá použít i na čištění oken!

Extraktor vyřeší řadu problémů

Pokud se ve vašem novém domě nachází koberce nebo čalouněný nábytek, vezměte si na pomoc extraktor. Jedná se o speciální vodní vysavač se super sílou. Extraktor žene vodu s čistícím prostředkem ven, voda vniká hluboko do tkaniny a vyhání usazené nečistoty. Následně je i s nečistotami vysána zpět. I tento jednoduchý způsob čistění koberců má vysokou efektivitu. Díky přidanému přípravku se navíc celá domácnost krásně provoněná.