Roztoči – čím mohou uškodit a kde se nejvíce množí?

To, že roztoč je jakási malá potvora, kterou pouhým okem neuvidíte, asi víte. Možná jste už také slyšeli o tom, že roztoči mohou nám lidem způsobit opravdu dost velké potíže. V tomto článku vaše znalosti obohatíme. Dozvíte se vše potřebné o těchto potvorách. Odhalíme místa jejich výskytu. Díky nám zjistíte, že i u vás doma máte kvantum těchto nezvaných hostů. Podíváme se také na hrozby, které roztoči přinášejí – mohou totiž výrazně zhoršit váš zdravotní stav. Věnujte pár minut následujícím řádkům, budete na tom lépe!

Kdo jsou roztoči?

Roztoči jsou z odborného hlediska fascinujícím živočišným druhem. Dokáží totiž přežít i v těch nejextrémnějších podmínkách a mají schopnost se přizpůsobit vlastně čemukoliv. Žijí třeba i za polárním kruhem. Pouhým okem nemáte šanci roztoče vidět, jejich velikost je cca 80 μm až 1 mm.

Víte, že: roztoči jako živočišný druh byli objeveni teprve v roce 1964. Dosud byly identifikovány desítky druhů a další neustále přibývají.

Někteří roztoči jsou užiteční (přispívají například k rozkladu mrtvých živočichů a rostlin), ale mnoho z nich je nebezpečných zejména pro lidi i zvířata. Bylo dokázáno, že se dokáží dokonale přizpůsobit svému prostředí. Nyní už existuje i druh roztoče, který dokáže přežít i v tak nepřívětivém prostředí jako je klimatizace…

Roztoči a jejich výskyt v domácnosti

Roztoči si libují v tmavých místech a také v prachu. Super prostředím jsou pro ně také tkaniny. Rádi si pochutnávají na odpadlých šupinkách kůže či na zbytcích potravy. Najdete je tak téměř všude. Určitě i u vás doma je plno roztočů v koberci, v sedačce, v tmavých rozích kouleny, na záchodě, v kuchyňské lince a pozor – asi nejvíce roztočů se bude nacházet ve vaší posteli. V českých domácnostech se nejčastěji nacházejí roztoči čeledi Pyroglyphidae, zejména rod Dermatophagoides. A pozor – pokud máte doma domácího mazlíčka, i on je domovem roztočů. Roztoči se také mohou nacházet na potravinách. Zejména na těch, které doma skladujete delší dobu.

Víte, že: každý roztoč je pěkný dříč – během svého života totiž zpravidla vyprodukuje exkrementy o dvěstěnásobku jeho váhy. A právě exkrementy jsou na roztočích tím nevíce nebezpečným. Dostávají se totiž do vzduchu, my je vdechujeme a tak vznikají potíže.

Co mohou roztoči způsobit

Roztoči a jejich výkaly jsou především příčinou celé řady alergií. Potíže mohou způsobit alergikovi ale i jinak zdravému člověku. Roztoči mohou vyvolat nebo zhoršit atopický ekzém či způsobit různě intenzivní kožní vyrážky. Velmi nebezpečný je výskyt roztočů pro astmatiky. Mohou totiž vyvolat těžké astmatické záchvaty. Dýchání zhoršují ale i u nás všech ostatních. Vyvolat také mohou alergickou rýmu. Protože roztoči mohou trvale zhoršovat zdravotní stav, došlo k tomu, že jejich výskyt označila Světová zdravotnická organizace WHO za všeobecný zdravotní problém, se kterým je potřeba bojovat!

O tom, jak výskyt roztočů eliminovat, se dozvíte v jednom z našich následujících článků. Snad je napovíme – nejdůležitější ze všeho je pečlivý a pravidelný úklid – musí mít ale správnou formu!