Síla extraktního čištění

Princip extrakčního čištění je jednoduchý – je založen na regulovaném proudu vody, kterou čistící stroj vhání společně s čisticím prostředkem pod přiměřeným tlakem do čištěné látky a následně ji ihned vysává zpět do sběrného zásobníku; výkonná sací turbína zajistí, že čištěný materiál je po vyčištění pouze mírně vlhký. Tím, že nejprve „natlačí“ do koberce či jiného čištěného materiálu čisticí roztoka a následně ho odsaje, zajistí v podstatě cosi jako „vyprání“ čištěného povrchu, bez nežádoucího opotřebení a vytrhávání vlasu. Je pak celkem nasnadě, jaké parametry jsou při výběru extraktoru důležité.

TLAK, PODTLAK A VÝKON

Důležité je, aby stroj byl jednoduchý na údržbu, aby měl co největší nádrže na čistý roztok i špinavou vodu, aby se obsluha nemusela zdržovat neustálou výměnou kapalin a vyprazdňováním nádoby na špinavou vodu. Ze všeho nejpodstatnějším parametrem ale je dostatečný tlak dávkovacího čerpadla, které dávkuje čisticí roztok do čištěného materiálu. Bez něj nelze dosáhnout skutečně hloubkového čištění. „Tlak čerpadla určuje, pod jakým tlakem je vháněn čisticí roztok do koberce. Ten musí být ale v rovnováze se sacím výkonem – pokud je tlak čerpadla velký, ale stroj pak nedokáže důkladně odsát roztok z koberce, je to špatně,“ vysvětluje David Hübsch ze společnosti Walmsley enterperises international „Samozřejmě pokud je tlak čerpadla minimální, jako tomu je u hobby strojů, nedostane se čisticí roztok do hloubky koberce a namísto extrakčního nabízí spíš povrchové čištění,“ dodává. Pokud má stroj silné čerpadlo, ale slabý výkon sacího motoru, dostane se sice čisticí roztok do hloubky, ale už ho stroj nezvládne dostatečně důkladně odsát, v čištěném materiálu tak po vyčištění zbyde velké množství vlhkosti, takže pak dlouho schne. U sacího motoru jsou důležitými parametry příkon a výkon. Příkon motoru je udáván ve W a jeho podtlak je udáván buď v mm/H2O, nebo kPa, popř. mbar. Tento údaj vypovídá o síle motoru, další údaj je průtok vzduchu v l/s, který udává kolik litrů vzduchu je motor schopný nasát za vteřinu. Další informací o motoru je, kolik stupňů má turbína, což ovlivňuje výsledný výkon motoru a jeho otáčky. Při výběru extraktoru je nutné uvažovat také o tom, jak velkou plochu má stroj obsloužit. „Podobně jako u podlahového stroje je především nutno zvolit vhodnou velikost stroje, kde jde hlavně o kapacitu obou nádob, na čistou i špinavou vodu. Tato volba souvisí hlavně s velikostí čištěné plochy, kde u menších ploch postačí stroj z nižší řady (menší výkon i menší objem nádoby) a u větších ploch, stroj s odpovídající kapacitou a výkonem,“ říká Jana Hogrová ze společnosti Kärcher. „Dále je třeba stroj osadit vhodnou hubicí, která má u extraktoru integrovánu i nástřikovou trysku. Hubice jsou u menších strojů plastové, u větších již kovové. Tvar hubice je velmi důležitý pro maximální možné odsátí vody zpět, hubice Kärcher vysají až 90 % vody zpět. Hubice také může být vybavena válcovým kartáčem, který je vhodný zejména na koberce se střiženým vláknem. Jeho mechanický účinek samozřejmě zvyšuje čisticí efekt,“ dodává. „Extraktor je nutné vybírat podle stejných kritérií jako ostatní úklidové stroje – tzn. plocha úklidu, četnost úklidu a doba práce. Zákazník by si měl dát samozřejmě pozor mimo základních údajů jako je výkon, hlučnost a pod i například na délku záruční doby a cenu za servis u prodejní a tedy i servisní společnosti,“ říká ke kritériím pro výběr extraktoru Vladimír Grebennikov ze společnosti MB-SVING.

OD NEJMENŠÍHO PO NEJVĚTŠÍ

Přístroje pro extrakční čištění se liší podle rozlehlosti plochy, kterou mají vyčistit. Od přístrojů pro domácí použití až po výkonné průmyslové stroje. Přístroje z kategorie hobby samozřejmě nejsou stavěny na to, aby dosáhly nějakého hloubkového čištění, spíš jen namokří povrch a ani s jejich sacím výkonem to není nijak slavné. Jde v podstatě o běžné vysavače doplněné tryskou pro vstřikování vody do koberce. Jejich použití v profesionální sféře proto určitě doporučit nelze. Ani extraktory určené pro profesionální použití nemusí ale vždy být jen robustní monstra. I tady se uplatňují ve velké míře stroje, které na pohled vypadají podobně jako běžný vysavač. Na rozdíl od svých „kolegů“ z kategorie hobby strojů však disponují podstatně lepšími výkonovými parametry a jsou vyrobeny z pevnějších materiálů, aby lépe vydržely zápřah v profesionálních podmínkách. Jinou kategorií jsou pak extraktory, které svým vzhledem připomínají spíše podlahové mycí stroje – mají kartáč, který je smáčen kapalinou určenou pro čištění koberců, kartáč v podstatě vyčesává koberec a za kartáčem je sací lišta, která odsává čistící roztok s rozpuštěnou špínou z koberce pryč. „Princip čištění je stále stejný, ať jde o maličký extraktor s nádobou na čisticí roztok o objemu 10 litrů nebo velkou mašinu s vlastním pojezdem – pod mírným tlakem se roztok dostává do koberce a následně je vysokým podtlakem z koberce vysáván zpět do extraktoru,“ říká David Hübsch ze společnosti Walmsley enterprises international. „Rozdíl je ve výkonnosti – velké extraktory, které připomínají podlahové mycí stroje, zvládnou za hodinu vyčistit 800 – 1000 m2 plochy, zatímco malý ruční extraktor zvládne ani ne třetinu takové plochy,“ vysvětluje. „A samozřejmě i jeho výkonové charakteristiky budou jiné – u menších ručních extraktorů je omezený prostor pro umístění motorů, čerpadel a dalších komponent, konstrukce velkých extraktorů nabízí mnohem více místa, takže sem lze umístit podstatně výkonnější motory a čerpadla,“ říká David Hübsch. I u mobilních ručních extraktorů, které vzhledově připomínají vysavač, jsou ale různé výkonnostní a velikostní kategorie – od nejmenších jednomotorových až po největší třímotorové. Největší poptávka je po extraktorech z kategorie „vysavačů“. Požadavek na mobilitu stroje má v drtivé většině případů prioritu. Platí to nejen pro fi rmy, jako jsou ruční myčky automobilů či autoservisy a autobazary, kde nabízí zákazníkům i čištění sedaček v autech, ale ve většině i pro úklidové fi rmy. „Záleží samozřejmě na portfoliu zakázek dané úklidové fi rmy, drtivá většina z nich ale potřebuje obsluhovat jedním strojem zakázky v různých lokalitách, stroj je nutné dostat například do výtahů a podobně, takže hledá kompromis mobility a výkonu,“ podotýká David Hübsch z Walmsley enterprises international. „A samozřejmě pro fi rmy, které nabízí extrakční čištění koberců v domácnostech, nepřichází nic jiného, než malý mobilní stroj v úvahu,“ dodává.

LIMITY EXTRAKČNÍHO ČIŠTĚNÍ

S pomocí extraktoru lze vyčistit důkladně koberec či čalounění nebo textilní potahy, ne vždy je ale čištění mokrou cestou vhodné. „Z pohledu materiálu není vhodná vlna, případně hedvábí. A z pohledu ceny nebo hodnoty je třeba velmi opatrně zacházet s historickými a cennými koberci obecně,“ upozorňuje Jana Hogrová ze společnosti Kärcher. „Určitě je třeba dbát na opatrnost u přírodních, zejména vlněných, perských koberců a ručně vyráběných koberců,“ potvrzuje Vladimír Grebennikov ze společnosti MB-SVING. „V těchto případech bych upřednostnil čištění pomocí granulí a odsátí běžným vysavačem,“ dodává. Někteří praktici, kteří se čištěním extrakční metodou živí, ale nevidí pro použití extraktoru prakticky žádné limity. „Za 25 let čištění koberců jsem se nesetkal s materiálem koberce nebo čalounění, které by nešlo vyčistit extrakční metodou. Dají se čistit i čistě vlněné ručně tkané koberce či hedvábné materiály. Je potřeba vědět co tomu terému materiálu vyhovuje a rozhodující je vhodný prací prášek přesně na čištěný materiál,“ míní Dimitr Milev z fi rmy kobercovasluzba. cz. „Čistíme i velmi jemné materiály a nemáme žádné reklamace, ani alergické reakce při kontaktu i třeba malých miminek s materiálem čištěné sedačky nebo matrace v posteli. Do prací lázně se dá přidat impregnace a tak materiál snese i větší provoz nebo znečištění jídlem nebo nápoji,“ dodává.  

I EXTRAKTOR CHCE PÉČI

Samotná obsluha extraktoru nevyžaduje žádné velké schopnosti. „Zaškolení obsluhy není vůbec náročné jak u běžných komerčních řad, tak ani u profesionálních strojů,“ potvrzuje Vladimír Grebennikov ze společnosti MB-SVING. „Obsluha extraktorů je poměrně jednoduchá, existují určité čistící metody, které si obsluha rychle osvojí. Je to například čistění jednokrokovou nebo dvoukrokovou metodou, případně speciální techniky s použitím dvou nebo i tří různých chemií. Také je třeba myslet na možnost pročištění samotnou vodou, jakožto ekvivalentu máchání při praní prádla,“ říká k tomu Jana Hogrová ze společnosti Kärcher.  

Ani údržba extraktorů nepředstavuje žádnou složitost. „Po každém použití je potřeba propláchnout nádrž na špinavou vodu, sací hadici a hubici. Samozřejmostí je občasná prohlídka, jestli jsou všechny tyto díly nepoškozené – těsnění, rychlospojky, praskliny apod.,“ říká Vladimír Grebennikov ze společnosti MB-SVING. „Hadice doporučuji skladovat tak, aby se nemusely ohýbat o více než 90° – například přehozením přes skříň. V případě, že je stroj vybaven válcovým kartáčem, je třeba ho pravidelně čistit, zejména od vláken a vlasů,“ podotýká Jana Hogrová ze společnosti Kärcher. 

Zanedbání této jednoduché údržby se samozřejmě projeví na životnosti stroje. Pokud je ale stroji věnována alespoň výše popsaná minimální péče, vydrží sloužit poměrně dlouhou dobu. „Životnost extraktorů se odvíjí od jejich četnosti a délky použití. 

Samozřejmě, že extraktor, s kterým si jednou měsíčně vyčistíte koberec doma, vydrží mnohem déle než stroj, který používáte jako Váš pracovní nástroj denně 8 hod. Obecně se však dá říct, že při správné údržbě a používání by stroj měl vydržet 6 a více let,“ říká Jana Hogrová ze společnosti Kärcher. „Dle našich zkušeností se jeví nejčastější závadou poškození přívodního kabelu a spálení sacího motoru, do kterého se nemá dostat prach či voda – jde se o časté pochybení obsluhy stroje,“ dodává Hogrová. „S pravidelnou údržbou se stroji nebývá problém. V servisu se často objevují pouze přetížené kartáčové hlavice, kterými se v některých provozech z „ekonomických důvodů“ snaží nahradit velké extraktory,“ říká k tomu Vladimír Grebennikov ze společnosti MB-SVING.

ASPOŇ JEDNOU ROČNĚ

Koberec by měl „hloubkovou“ očistou v podobě extrakčního čištění projít minimálně jednou ročně. „Doporučený interval čištění je půl roku až jeden rok u koberců a jeden až dva roky u sedaček. Samozřejmě pokud je zákazník alergický na prachové částice, roztoče nebo plísně může se interval zkrátit. V mezidobí je vhodné vysávat nasucho,“ radí Dimitr Milev z kobercovasluzba.cz.

Extrakční čištění je sice účinnou metodou, nelze od ní ale očekávat zázraky. Pokud se někdo o koberec dlouhou dobu nijak nestará, chodí po něm v botách, neluxuje ho, neláme si hlavu s tím, že na něj tu a tam něco ukápne – těžko může očekávat, že se mávnutím kouzelného proutku promění v čistotou se skvoucí koberec. „Není možné zákazníkovi slíbit, že z velmi zašpiněného a neudržovaného koberce mu uděláme nový,“ potvrzuje Dimitr Milev. „Na velmi znečištěné koberce se dá použít rotační hlava, ale ne na každý materiál. Vcelku bez problémů toto intenzivní čištění snáší zátěžové koberce, ale také je možné koberec úplně zničit. Výsledek je ale i u velmi špinavých koberců výrazně lepší než výchozí stav,“ dodává. 

Poměrně dlouhodobý interval pro pravidelné hloubkové čištění  koberců extrakční metodou – jednou až dvakrát do roka – představuje komplikaci pro úklidové firmy, které by si pořizovaly extraktor jen kvůli jedné zakázce, kde mohou stroj využít. „V takovém případě bych doporučoval řešit potřebu stroje spíše než jeho nákupem formou dlouhodobé zápůjčky, popřípadě využitím služeb subdodavatele – malé fi rmy, která se specializuje na extrakční čištění koberců a ráda takovou nárazovou zakázkou rozšíří své omezené portfolio,“ radí David Hübsch z Walmsley enterprises international.