Jaké jsou typy vysavačů?

SÁČKOVÉ VYSAVAČE

Sáčkové vysavače patří mezi nejstarší, ale také stále mezi nejpoužívanější vysavače pro domácnost. Jsou oblíbené zejména pro svoje malé rozměry a jednoduchou manipulaci s nečistotami. Ty jsou shromažďovány do zpravidla papírového sáčku (filtru), který po naplnění nahradíme novým. Vysavač je určen jen pro vysávání suchých nečistot. Zpravidla bývá vybaven automatickým navijákem přívodního kabelu. 

PAPÍROVÝ SÁČEK NEBOLI FILTR

Papírový sáček, kterému by se správně mělo říkat papírový filtr, odstraňuje a shromažďuje největší nečistoty. Bývá až třívrstvý, přičemž každá další vrstva slouží k dokonalejší filtraci. Moderní papírové filtry zadržují většinu prachových nečistot o velikosti do 10 až 1 μm. Papírový filtr vysavače se používá jen při suchém vysávání. Místo papírového filtru někdy výrobci nabízejí u vysavače trvalý látkový filtr, který sice ušetří provozní náklady, avšak nemá tak dobré filtrační vlastnosti. Samozřejmostí jsou vysavače s HEPA filtrem, který může být i v kombinaci s vysavačem bezsáčkovým. HEPA filtr pracuje s účinností až 99,9 %. Dokáže zachytit prachové částice až o velikosti 0,3 μm. Původně byl vyvinutý pro vojenské účely. Jeho základ tvoří harmonikově složená textilie s velkým povrchem.

TYČOVÉ VYSAVAČE

Tyčový vysavač je zmenšeným a odlehčeným modelem sáčkového vysavače, který je umístěn přímo na vysávací trubici. Pro shromažďování nečistot používá také výměnné sáčky. Při vysávání nepoužíváme hadici, ale pohybujeme přímo celým vysavačem. Proto je konstruován jako malý a lehký, což je na jedné straně výhodou, na druhé straně nevýhodou, protože má velice malý obsah prachového filtru. Hodí se hlavně pro malé domácnosti nebo pohotový, rychlý úklid.

VYFUKOVACÍ VYSAVAČE

Vyfukovací vysavač připomíná svým konstrukčním provedením tyčový vysavač. Přímo na vstupu je masivní kovová turbína, která žene vzduch s nečistotami do prachového pytle. Nečistoty tak nejsou do pytle nasávány, ale vyfukovány. Vysavač jezdí na kolečkách a jeho sběrač je doplněn rotačními kartáči. Velkou nevýhodou je nízká účinnost filtrace. Známe jej hlavně ze starších amerických filmů, kde je využíván například pro úklid v hotelích. U nás se tento typ vysavače neprodává. 

HRNCOVÉ VYSAVAČE

Hrncový vysavač se vyznačuje umístěním sací turbíny v horní části přístroje. Spodní část je sběrnou nádobou na nečistoty, která má velký objem. Filtr je umístěn na horní části před vstupem do sací turbíny. Výhoda tohoto provedení spočívá v tom, že nečistoty se z velké části shromažďují na dně hrnce a neztěžují tak průtok vzduchu vysavačem. Některá provedení těchto vysavačů umožňují vysávat i tekutiny. Poznáme je podle plováku, který uzavře vstup k turbíně, pokud se sběrná nádoba naplní vodou. Pro vysávání mokrého materiálu a tekutin je nutné použít speciální filtr. Tento typ vysavače je výhodný zejména pro velké domácnosti
a firmy.

TEPOVAČE

Tepovací vysavač je přístroj, který využívají převážně úklidové firmy. Obsahuje dvě zhruba stejně velké nádoby na saponát a odsátou vodu, vysoce výkonný sací agregát a vysokotlaké čerpadlo pro saponát. Pracuje tak, že pomocí vysokotlakého čerpadla žene přes trysku umístěnou na sací hubici do koberce roztok saponátu, který je téměř současně odsáván. Z koberce jsou tak nečistoty vyplavovány relativně velkým množstvím vody, ale i přesto není po mytí koberec mokrý. Stejným způsobem lze čistit i čalouněný nábytek. Výsledky činnosti tohoto přístroje jsou velmi dobré.

VÍCEÚČELOVÉ VYSAVAČE

Víceúčelové vysavače umožňují kromě vysávání suchých i mokrých nečistot také takzvané mokré čištění koberců a čalounění, na které by jinak bylo nutné zvát úklidovou firmu. K tomu má vysavač přídavnou nebo vestavěnou nádobu na roztok saponátu a čerpadlo pro jeho vstřikování. Je k nim dodáváno speciální příslušenství: sací hubice s přídavnou tryskou pro čištění koberců a užší pro čištění čalounění a hadičky pro rozvod saponátu k hubici. Také zde je nutné použít speciální filtr pro mokré vysávání. Jsou výhodné při velkých plochách koberců s nutností častého čištění, například v domácnostech s malými dětmi, domácími mazlíčky nebo s koberci v předsíni nebo kuchyni. Konstrukčně jsou víceúčelové vysavače řešeny dvěma způsoby: Prvním je doplnění hrncového vysavače pro mokré vysávání o čerpadlo saponátu a příslušenství. Druhé konstrukční řešení využívá dvou oddělených prostorů ležících vedle sebe, z nichž jeden slouží jako sběrná nádoba a separátor nečistot i tekutin a ve druhém jsou umístěny turbína s motorem, čerpadlo saponátu a další elektrické části.

VYSAVAČE S VODNÍM FILTREM

Vysavače s vodním filtrem nasávají vzduch přes vodu, kde je zachycena převážná část nečistot. Pro nečistoty, které se ve vodě nezachytí, se používají pěnové nebo jiné vhodné filtry. Nečistoty zůstávají ve vodě, se kterou se vylijí.