Roztok s nanočásticemi titanu
Roztok s nanočásticemi titanu, který má podobu bílé suspenze, je díky svému složení schopen účinně ničit patogeny. „Garantujeme, že nejméně 24 měsíců bude nástřik rozkládat mikroorganismy na kysličník uhličitý a vodu. Nemocnice dodrží hygienické normy lépe, než kdyby používala dezinfekční přípravky a stěny každý rok malovala,“ říká Jaromír Hanačík, ředitel společnosti NanoGT, o účincích jejich nanotechnologie. Ostravská nemocnice tuto technologii testuje jako první zdravotnické zařízení v zemi.
Ačkoli za revoluční účinky suspenze získal výrobce 15 mezinárodních ocenění, experti ze Zdravotního ústavu se zdráhali zapojit do jejího testování v nemocnici. Certifikát o účincích výrobku ale vydali, přestože, jak přiznává Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu Ostrava, zpočátku v účinnost technologie moc nevěřili. „Nakonec jsme se přesvědčili, že to skutečně funguje. Měsíc po nástřiku bylo množství mikroorganismů nižší o padesát procent. Testovali jsme přitom ARO, jednotku intenzivní péče či septický pokoj pro pacienty s bakteriemi odolnými proti běžným antibiotikům. Všude tam jsou velmi přísné požadavky na hygienu a nemocnice je už před postřikem splňovala. Nanotechnologie ale přinesla výsledky, jakých běžnou dezinfekcí docílit nelze,“ říká Bílek.
Důležité nyní je to, aby tento přípravek ministerstvo zdravotnictví vzalo „na milost“ a zdravotnická zařízení za něj nemusela platit. Podle ředitele Městské nemocnice Ostrava Tomáše Nykela je však technologie natolik účinná, že ji chce nemocnice k likvidaci mikroorganismů používat, i kdyby za ni měla platit ze svého. „Domnívám se, že by náklady byly zhruba stejné jako při používání běžných dezinfekčních prostředků, navíc s lepšími účinky,“ míní.