Pojem nanotechnologie zahrnuje celý rozsáhlý vědní obor, ve kterém má česká věda ve světovém měřítku významné zastoupení, zejména v oblasti textilních vláken. Jde o fyzikální, chemické a molekulární procesy, které probíhají v měřítku nanometrů (milióntin milimetru), přesto dokážeme vnímat jejich účinky.
NANOTECHNOLOGIE V ÚKLIDOVÉ PRAXI
S využitím nanotechnologie je možné změnit povrch stávajících materiálů tak, aby jejich údržba byla podstatně jednodušší. Jako příklad z přírody nám může posloužit lotosový list, po jehož povrchu sklouzne každá kapka vody, aniž by na něm zanechala nečistoty, které obsahuje. Proto je lotos neustále čistý. Tohoto efektu lze využít i v úklidové praxi – příkladem může být sprchový kout opatřený vhodnou dlažbou a vyčištěný prostředkem, který na povrchu zanechává slabou nanovrstvu vodoodpudivého prostředku. Čištění těchto prostor lze pak omezit na pouhé setření vlhkosti z povrchu. Při aplikaci je důležitá zejména první fáze, tzn. čištění, protože pouze čistý a hladký povrch zabezpečí dostatečné přilnutí vodoodpudivé vrstvy. Pro jednoduchou aplikaci lze použít prostředek, který proces vyčištění a nanesení nanovrstvy obstará v jednom kroku – například „Cleamen 410“ nebo „Krystal na koupelny“ ze sortimentu fi rmy Cormen. Jednoduchosti použití je samozřejmě úměrná životnost nanesené vrstvy. V silně zatíženém (průmyslovém) prostředí je nutné ve fázi čištění použít účinnější – např. Cleamen 442 – aplikace nanovrstvy pak představuje další krok, který budeme nazývat jako „impregnaci“. Před nanesením impregnace musíme nechat povrch dokonale vyschnout a typ impregnace zvolit podle charakteru povrchu: na savé povrchy to bude Cleamen 125, na nesavé Cleamen 126. Nanášení provedeme ve dvou, nebo zejména u savých materiálů ve více vrstvách, které necháme vsáknout a zaschnout. Charakteru povrchu bude odpovídat spotřeba prostředku, ale také jeho životnost, která se může pohybovat od několika měsíců u nesavých povrchů, až po několik let u materiálů savých.
KOUZELNÁ NANO-IMPREGNACE
Impregnace nemění vzhled povrchu, maximálně zdůrazní jeho probarvení. Povrch porézních materiálů zůstává prodyšný, protože impregnace neucpává póry materiálu, pouze zabraňuje vnikání vody do nich. Pozor ale, zejména u porézních materiálů je důležité dbát na dokonalé vyčištění před aplikací impregnace, protože případné nečistoty už pak nikdy nepůjdou vyčistit.
Dalším významným efektem impregnační nanovrstvy je, že se na impregnovaných místech netvoří vodní kámen – protože voda, která jej přináší, je nanovrstvou odpuzována. Tato vlastnost je výhodná při použití přírodních materiálů jako obkladů např. v bazénech. V případě, že jsou neimpregnované obklady zasaženy vodním kamenem a nelze je čistit kyselými čisticími prostředky, jsou nenávratně znehodnoceny. Impregnace povrchu omezuje na minimum ulpívání nečistot, vodu pak stačí setřít mopem nebo stěrkou, v průmyslových provozech je možno použít i ofouknutí vzduchem (používá se v myčkách aut). To šetří peníze vydané za nákup čisticích prostředků, zrychluje úklid a zvyšuje i úroveň čistoty daných prostor.
KOUZELNÉ MIKROVLÁKNO
Mikrovlákna se objevila na trhu před několika lety jako takzvané švédské utěrky. Jejich princip spočívá ve výrobě velmi jemného vlákna vážícího méně než 1 g na 100 km délky. Vlákna se navíc nevyrábějí s kruhovým průřezem, ale jejich průřezy mají tvary různých hvězdic, trojúhelníkovitých segmentů apod. Cílem je, aby tvar vláken byl ostrý a lépe přijímal drobné nečistoty. Nakolik je daný materiál použitý pro výrobu mikrovlákna účinný, se pozná podle toho, jak se utěrka „lepí na ruce“. To, jak dlouho utěrce tato vlastnost vydrží a zda se zcela nevytratí po prvním praní, závisí na její kvalitě. Záleží samozřejmě také na typu zpracování – výšce smyčky froté, její tvrdosti a hustotě, nebo na hladkosti povrchu u lešticích mikrovláken.
- Na obrázku vlevo je názorný příklad mikrovlákna, do jehož kapilár se nasávají nečistoty tak, že za vláknem je povrch dokonale čistý.
- Obrázek vpravo ukazuje běžné vlákno, na jehož hladký povrch se přichytí jenom část nečistot a zbytek zůstává na povrchu.
JAK FUNGUJE MIKROVLÁKNO
Mikrovláknové utěrky se zpravidla vyrábí ze směsi 20–30 % polyamidu (PAD) a 70–80 % polyesteru (PES). Jejich štěpením vzniká jednak uvedená jemnost a také jejich charakteristický tvar s množstvím kapilár, které jim dávají jejich zázračné vlastnosti. Přestože je mikrovlákno vyrobeno ze syntetických materiálů, které mají nepatrnou nasákavost (PAD<0,5% a PES <0,1%) má mikrovlákno schopnost přijímat až sedminásobek hmotnosti vody. To nedokážou ani bavlněné materiály, jež se mohou „chlubit“ nasákavostí kolem 30 %. To je také významná výhoda mikrovláken při mokrém úklidu – jejich schopnost snadno přijmout, ale také vydat veliké množství vody. A protože s vodou jsou unášenyi nečistoty, je jasné, v čem je skryto tajemství vysoké čisticí schopnosti těchto produktů. Významnou výhodou malé nasákavosti je, že po skončení úklidu a dokonalém vyždímání nám mikrovlákno rychle vyschne a tím omezuje možnost množení nežádoucích mikroorganismů. Na rozdíl od bavlny, která se svých 30 procent vlhkosti, jež se nedají vyždímat, zbavuje jen velmi pomalu. S pomocí mikrovláken jsme schopni provést úklid rychle a efektivně, doslova jedním tahem.
Aby ale mikrovlákno dobře odstraňovalo nečistoty, je třeba, aby bylo čisté. Proto je důležité provádět tahy mikrovláknem vždy jedním směrem – utěrka nebo mop tedy bude mít vždy svoji přední a zadní stranu a ty nebudeme zaměňovat, protože přední strana je znečištěná a zadní je čistá. Dobré je přeložit dvakrát utěrku na polovinu a pracovat s ní tak, že máme čtyři čisté čtvrtiny a po jejich otočení další čtyři čisté čtvrtiny. Tím se vyhneme nebezpečí, že nečistoty, které jsme na začátku sebrali, budeme na jiném místě rozmazávat. Velmi důležité je utěrku často a správně ji prát. Nejvhodnější je neutrální mýdlo a dostatek vody na oplach. Utěrky se dají práti v automatických pračkách, ale pozor, abychom je neznehodnotili agresivními chemikáliemi, nenaimpregnovali aviváží či nepoškodili příliš vysokou teplotou. Po praní s bavlněnými materiály bude třeba ještě utěrky samostatně vymáchat, aby se zbavily uvolněných vláken.
LIMITY MIKROVLÁKNA
Mikrovlákno funguje i za sucha – ale pouze na nečistoty ve formě prachu, které volně leží na povrchu. Nečistoty, které k povrchu přilnuly, bude nutno odstranit pomocí vodního roztoku.
Ne zcela pravdivé je tvrzení, že k úklidu s mikrovláknem stačí pouze voda – stačí, ale pouze na některé druhy nečistot. Tam, kde je nutno ulpělé nečistoty napřed rozpustit, nám vhodný roztok čisticího prostředku práci nejen usnadní, ale i urychlí a zkvalitní. Intenzivnější mechanické působení mikrovlákna nám ale umožní používat méně účinnou chemii, pokud možno na neutrální bázi. Mikrovlákno se přes všechny své nepopiratelné výhody nehodí na všechno! Zejména proto, že ho lze snadno znehodnotit, ať už mechanicky či chemicky – ropné produkty mohou mikrovlákno dokonale naimpregnovat tak, že ztratí své vlastnosti, stejně jako aviváž, která zalepí kapiláry. Zničit mikrovlákno mohou i vysoké teploty při dezinfekčním praní. Mikrovlákno se také nehodí k čištění velmi hrubých povrchů, které ho ničí. V případě měkkých plastů naopak může použití mikrovlákna poškodit čištěný povrch – např. plexisklo může po použití kvalitního mikrovlákna zmatnět. Dřevo se dá mikrovláknem ošetřovat pouze opatřené lakovou vrstvou a nejlépe nasucho.
NANOTECHNOLOGIE MIKROVLÁKNO USNADŇUJÍ ÚKLID
Dnes proniká mikrovlákno do všech oblastí úklidu. Při práci s mopy je třeba se připravit na to, že mikrovláknový mop bude mít na podlaze podstatně vyšší odpor. Je to způsobeno podstatně větší stykovou plochou vláken s podlahou. Proto pozor na použití větších mopů, aby nebyly příliš těžké, zejména při ošetřování dlažeb s protiskluzovým strukturovaným povrchem, pro jejichž čištění je mikrovlákno jinak ideálním prostředkem. Na hladké a lesklé plochy je třeba použít po vlhkém čištění suché lešticí mikrovlákno (bez smyček), u tvrdých ploch jako sklo nejlépe po použití stěrky, na plastových plochách je třeba dávat pozor před poškrábáním. Na závěr se vraťme k otázce v titulku článku – nanotechnologie nebo mikrovlákno? A odpovězme si rovněž otázkou: Oba fenomény jsou prostředky, které usnadní a zjednoduší práci. Tak proč to nezkusit obojí?