Jak připravit zahradu na letní sezonu

Jaro vždy rychle přivolá zahrádkáře na svá stanoviště! Ať už vlastníte malou zahrádku nebo větší zahradu, vždy je potřeba udělat spoustu práce. Zahrada se probrala ze zimního spánku a je nevyhnutelné se vrhnout na odzimování a jarní úklid. Péči vyžadují záhonky, živé ploty, stromy, keře a trávník.  

Jarní péče o trávník

Po zimě nezapomeňte nejprve shrabat ztmavlé a plesnivějící listí. Soustřeďte se na pořádné vyhrabání trávníků hráběmi. Zbavte ho suché trávy, zbytků listí a jiných nečistot. Jestliže chcete trávník připravit pro řádný růst, můžete se vrhnout na využití moderních pomocníků, kam se řadí odmechovač, travní fréza, aerifikátor nebo vertikutátor. Po provzdušnění kvalitními hráběmi nebo vertikutátory zbavte trávník prohlubní. Zasypte je substrátem a nově osijte, anebo odryjte celý drn a podsypte ho směsí substrátu a písku. Na jaře se odstraňují sněhové plísně pomocí postřiků, dosévají se poškozená a prořídlá místa. Během suchého období se postarejte o zalévání. Jen dostatek vody zajistí potřebný růst trávy a ochranu před poškozením, protože kořínky jsou umístěny mělce v půdě.

První sekání trávníku v sezóně

Už je jaro v plné proudu a na zahradě se začíná vše zelenat? Se sekáním zase tak nespěchejte, počkejte si na vhodnou dobu. První jarní sekání trávy se provádí obyčejně během dubna. Jedná se o dobu, kdy je tráva dostatečně silná. Ovšem nemusí jít o pravidlo, vše závisí na poloze zatravněné plochy a také na vývoji počasí. Na jaře provádějte pravidelné sekání každý týden, a to na délku stébel od cca tří do čtyř centimetrů.

Čistý a pěkný trávník

Chcete mít pěkně vypadající trávník? Potom nezapomínejte odstraňovat mechy, pampelišky, sedmikrásky a různé širokolisté plevele. Čistotu trávníku udržujte hrabáním. Během jarního a následně letního období udržujte trávník v perfektním stavu pravidelným sekáním. Sekání trávy zbaví plevele a dodá krásný vzhled. Čím větší máte trávník, tím je potřeba širší záběr sekání. Výběr sekačky se musí tedy odvíjet tak, aby vyhovoval vašemu pozemku.

Další údržba zahrady

Na začátku dubna se pusťte do stříhání okrasných travin a trvalek, které jste neostříhali ještě před zimou. Odkryjte choulostivější rostliny, vyvažte popínavky a vysaďte rostliny dosud přezimující na chráněném místě. Později vysejte některé hlíznaté a cibulnaté druhy rostlin. Nezapomínejte na dostatečnou zálivku hlavně stálozelených rostlin, které v zimě trpěly suchem. V případě, že tyto práce nestíháte, doporučujeme si najmout specializovanou firmu.

Stříháme stromy a keře

Na jaře se provádí stříhání živých plotů a stromů. Nejprve v předjaří stříhejte opadavé druhy, později neopadavé. Pusťte se i do sestřihání živých plotů tak, aby byl vršek o trochu užší než spodní část. Vyvarujte se používání tupých nůžek a sáhněte pouze po kvalitních a nabroušených. U stromů můžete praktikovat několik střihů – zúžení, zmenšení nebo prosvětlení koruny. Pochopitelně si můžete přizvat i odborníky. Na silnější větve použijte pilky a na slabší ostré nůžky. Řezání silnějších větví je spojeno s užitím včelího vosku nebo vyhovujícího balzámu.

Zlikvidujte biologické odpady

Po úklidu zahrady máte jistě nemalé množství seřezaných větví, ostříhaných trvalek nebo vyhrabaných nečistot z trávníku. Přistupte k biologické likvidaci, kdy využijete klasické kompostéry. Jestliže nemáte vlastní kompost, můžete využít sběrný kontejner na bioodpady ve vašem okolí. Možné je i spálení zahradního odpadu, ale tady si musíte dát pozor na vyhlášku ve vaší obci a řídit se její úpravou. Plošné vypalování trávníku je zakázáno. Hodit se budou i drtiče větví, mulčovače a štěpkovače – po rozdrcení získáte štěpky použitelné buď k topení do krbů nebo na záhony jako mulčovací kůru proti prorůstání plevelu.