Žijeme s alergikem – aneb jak eliminovat výskyt prachu a roztočů

Roztoči a prach jsou příčinou dýchacích potíží – výrazně zhoršují například astma a mohou být i příčinou kožních problémů – zhoršují atopický ekzém či jiné kožní vyrážky. Pokud máte doma alergika, potom jistě víte, jak takový útok roztočů a prachu může vypadat. V tomto článku vám poradíme, jak se můžete prachu a roztočů efektivně zbavit a vytvořit tak z vaší domácnosti zdravější místo pro život.

Kde se roztočům daří nejlépe 

Roztoči jsou pouhým okem neviditelní. Věřte ale, že i vy jich doma máte tisíce. Roztoči se totiž živí zejména částečkami naší kůže, které nám odpadávají a lahůdkou pro ně jsou i plísně, houby či bakterie. Roztočům se nejvíce daří v tmavých a teplých místech. I ve vaší domácnosti je takových míst plno. Jsou to zejména matrace, skříně, koberce, tmavé rohy v koupelně a také čalounění.

Boj proti roztočům je možné vyhrát dvěma způsoby

Pro alergika je pobyt v takové domácnosti noční můrou, protože se jeho stav může vlastně jen zhoršovat. Jak udržet domácnost bez roztočů? Na pomoc byste si měli vzít dvě metody čistění. Jedná se o čištění párou a o čistění vodou pomocí extraktoru.

Čistění párou a jeho efekt

K čistění párou se používá parní čistič, ten žene tryskou ven silný proud páry. Právě pára dokáže proniknout i do těžko přístupných míst. Pára vyžene špínu a roztoče zlikviduje. Parní čistění je vhodné použít na většinu tvrdých ploch. Vyčistíte s ním riziková místa jako čalouněný nábytek, matrace, podlahy, koupelnu, toaletu, ale i rolety či topná tělesa. Tedy místa, kde se právě roztoči rádi množí, a kde se usazuje prach.

Mokré čistění extraktorem a jeho efekt

Velmi rizikovým místem jsou koberce. Pokud si myslíte, že je vyčistíte obyčejným vysavačem, jste i vy na obrovském omylu. Prach většinou jen rozvíříte. Nejúčinnější metodou je právě mokré vysávání. Extraktor žene proud vody ven, ta proniká do všech vrstev koberce a následně vodu i s nečistotami nasává zpět. Toto čistění koberců je maximálně šetrné. Koberec po jeho provedení „omládne“.

Jak a kdy tato čištění provádět?

Protože se jedná o velmi účinné druhy čištění, stačí je provádět jednou měsíčně. Sami se do toho ale nepouštějte. Nákup přístrojů, které jsou potřeba, není levnou záležitostí. Raději si objednejte úklidovou firmu. Její práce stojí jen několik stovek. Vy se nebudete muset o nic starat a přesto budete mít super čistou domácnost bez roztočů a prachu.