Mokré čistění koberců před lety a nyní

Mokré nebo rovněž extrakční čištění koberců zná jistě každý z nás, ale víte, jakou proměnou tato technologie čištění v průběhu let prošla? Ještě než byly vynalezeny extraktory určené k mokrému čištění koberců, tvořily naše babičky a dědečkové mnoho osvědčených tipů jak se usazených nečistoto z koberce zbavit. Mezi jednoznačně nejvyužívanější metody patřilo vylití vody z kysaného zelí na koberec a jeho následovné vykartáčování. Tuto metodu bylo možno v zimním období navíc zefektivnit položením koberce lícovou stranou na sníh a vyklepávání rubové části plácačkou na koberce. Dalšími metodami byly například nasypání kypřícího prášku na koberec nebo nanesení vyšlehané smetany na koberec. O účincích těchto metod lze pouze spekulovat, minimálně kysané zelí na oživení barev koberce však účinné bylo a to především díky působené kyseliny obsažené ve slité vodě.

První používání extraktoru pro čištění koberců

Po vynálezu prvního extraktoru došlo na poli hloubkového mokrého čištění koberců k převratu. Stroje z důvodu svojí ceny byly sice používané velmi sporadicky, ale postupem času se jejich obliba zvýšila a lidé kromě jejich nákupu začali využívat také profesionální firmy, které služby mokrého hloubkového čištění koberců nabízely. Mezi nimi byla například firma čištění koberců Praha, která v Praze a okolí funguje dodnes. Metoda hloubkového mokrého čištění koberců se však v porovnání s aktuálně používanou metodou extrakce lišila v zásadní věci. Koberce musely být z důvodů pomalých účinků používané chemie nejdříve nastříkány vodou smíchanou s čisticím prostředkem a k odsátí docházelo až po několika desítkách minut. Mnohdy se stávalo, že koberce byly promočeny kompletně skrz spodní vrstvu a po nedokonalém odsátí došlo k vytváření plísní a množení bakterií.

Dokonalé moderní extraktory

Aktuálně používané metoda extrakčního čištění byla postupem času vyladěna natolik, že díky dnes dostupné kvalitní čistící chemii je možno v jeden okamžik do koberce pod tlakem nastřikovat vodu smíchanou s čisticím prostředkem a ve zlomku sekundy tuto směs z koberce odsát. Hlavní roli hraje nejen výkon vysavače, ale především kvalita chemie, která by měla být díky alkalickým vlastnostem schopna ve velmi krátkém okamžiku navázat nečistoty hluboko usazené v koberci. Extraktory s kvalitním sacím účinkem jsou dále schopny bez problémů čistící medium společně s navázanými nečistotami odsát, oživit na koberci barvy a koberec provonět svěží vůní.

TIP: Úklidová firma Ostrava

Jednička mezi čističi koberců

Jedničkou na trhu chemie a techniky určené pro mokré čištění je firma Kärcher. Pokud uvažujete, že si necháte koberce či sedačky vyčistit, měla by zmíněná úklidová firma používat právě čisticí prostředky a stroje této značky. Reference z čištění pokrokovou chemií značky Kärcher najdete například na webu již zmíněné firmy čištění koberců Praha. Nulové bělící účinky a maximální hloubkový čistící efekt, to jsou výsledky kvalitní extrakce. Pokud máte dotazy týkající se mokrého čištění nebo uvažujete o nákupu extraktoru, je možno zkontaktovat bezplatnou e-mailovou podporu firmy čištění koberců Praha. Odpověď obdržíte do 24 hodi