Přišlo jaro, první květiny rozkvétají, dětská hřiště ožívají, správné hospodyňky vyndávají mopy, vysavače a prachovky a pouští se do jarního úklidu. Nutnou součástí každoroční jarní debordelizace domácnosti je bezesporu mytí oken. A co vy? Také vás to čeká? Řídíte se babskými radami nebo si raději najmete profesionální firmu? Co je lepší? Poradíme vám, jak na mytí oken vlastní cestou, ale i zodpovíme otázku, ve kterých případech se vyplatí najmout profíky?
Správné pomůcky vám při mytí oken ulehčí práci
Jestli je lepší používat dražší nebo levnější čisticí prostředek, na to si musí přijít každý sám. Každému člověku vyhovuje něco jiného, obecně však platí, že nejlevnější saponáty často mívají malou koncentraci čistící látky, a je tedy potřeba použít větší množství prostředku a vydat také více síly. V konečném důsledku se tedy cenově vyrovná dražším a kvalitnějším výrobkům. Vsaďte proto raději na kvalitu než na kvantitu.
Babičky používaly na mytí oken ocet
Pokud chcete opravdu ušetřit, poslouchejte rady našich babiček. Ty na mytí oken i nábytku používaly obyčejný ocet. Smíchejte ocet s vodou, vzniklý roztok nalijte do rozprašovače a levný a kvalitní přípravek je na světě!
Naše babičky také na vyleštění oken používaly staré noviny. Faktem je, že tvrdším papírem jde leštění o trochu lépe než třeba měkkou houbičkou, tento způsob však nemusí být příliš šetrný ke sklu a v horších případech novinový papír pouští tiskařskou barvu a celý proces čištění může začít znova. Mnohem lepší nápad je použít stěrku na sklo. Ty nejlepší se poznají tak, že mají na jedné straně takzvaný hadr, jímž se plocha skla předpřipraví na vyleštění. Profesionální uklízečky už dnes na oboustrannou stěrku nedají dopustit. Doporučujeme.
Postup při mytí oken – jak na to?
Každá správná hospodyňka ví, že se okna nemyjí za slunečného počasí. Díky paprskům pak totiž vzniknou na oknech šmouhy, které snadno přehlédnete a objeví se v nejnevhodnější chvíli – při návštěvě tchýně nebo spolužačky ze střední školy.
A jak tedy na to? Nejprve vezmeme oboustrannou stěrku a stranou s takzvaným hadrem okno přetřeme zvoleným saponátem. Chvilku necháme působit, aby se nečistoty rozpustily, a druhou stranou stěrky saponát i s nečistotami ze skla setřeme. Ihned po setření ještě doleštíme papírovým ubrouskem (popřípadě novinami, jak nám radily naše matky). Po každém tahu samozřejmě stěrku očistíme, aby se špína, kterou jsme z okna setřeli, nedostala na okno zpět. To by byla práce marná.
Na dokonalé mytí oken tedy budeme potřebovat oboustrannou stěrku s měkkou gumou, papírové ubrousky či noviny, čistou vodu, čistící prostředky a prostředky na leštění (ty nejsou nutné, protože většina čistících přípravků už složku na dodání lesku obsahuje).
Na závěr ještě upravíme okolí – umytí rámů oken a parapetů by mělo být samozřejmostí. Také žaluzie, velké lapače prachu, je nutné jednou za čas omýt saponátem. Dokonalost dodá ještě vypraná záclona a závěs veselých jarních barev – v kurzu je letos žlutá, oranžová a bordó.
Není lepší si najmout profesionální úklidovou firmu?
Umýt okna v celém domě zabere dost času. Kde ho ale v této hektické době brát? Jedním z řešení, jak se s tímto dilematem poprat, je najmout si úklidovou firmu. Profesionální pracovníci se o vaše okna postarají rychle a kvalitně. Určitě tuto službu doporučujeme využít v případě, že máte velký byt nebo dům, kde je oken hodně. Stejně tomu je, když máte například kanceláře nebo třeba velký ateliér.
Nejčastěji služeb těchto firem využívají lidé po malování či stavebních pracích, kdy je mytí oken náročnější a profesionální přístup zaručí perfektní výsledky.
Úklidové firmy se vám postarají nejen o mytí oken v domácnosti, postarají se i o skleněné výlohy a atypická či špatně dostupná okna. Používají při tom takzvanou horolezeckou techniku – to jsou přesně ti chlápci, co visí na laně z výškových budov.
Jaké jsou ceny mytí oken?
Ceny mytí oken se pohybují od deseti do třiceti korun za metr čtvereční, v případě mytí horolezeckou metodou jde o dvacet až padesát korun za metr čtvereční nebo pět set až osm set korun za hodinu. V případě úklidu po malířských či stavebních pracích se cena samozřejmě zvyšuje.